Bourns Inc. PMC0603-152
Part No.:
PMC0603-152
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
PMC0603-152.pdf
Description:
FERRITE BEAD 1.5 KOHM 0603 1LN
Shipping
PMC0603-152 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PMC
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Filter Type:
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
1.5 kOhms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
50mA
DC Resistance (DCR) (Max):
1Ohm
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.032" (0.80mm)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)