NXP USA Inc. PMBD914/DG215
Part No.:
PMBD914/DG215
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Single Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
PMBD914/DG215.pdf
Description:
PMBD914 - RECTIFIER DIODE
Shipping
PMBD914/DG215 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
215mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.25 V @ 150 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
4 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 75 V
Capacitance @ Vr, F:
1.5pF @ 0V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT23-3 (TO-236)
Operating Temperature - Junction:
150°C