Bivar Inc. PM5-S17G110AC
Part No.:
PM5-S17G110AC
Manufacturer:
Bivar Inc.
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
PM5-S17G110AC.pdf
Description:
PANEL MOUNT ASSEM GREEN, 12.7MM
Shipping
PM5-S17G110AC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bivar Inc.
Series:
PM5
Packaging:
Bag
Product Status:
Obsolete
Type:
LED
Lamp Color:
Green
Lens Color:
Green
Lens Transparency:
Fresnel
Ratings:
AC
Voltage:
100V
Current:
20mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.50" (12.70mm)
Lens Size:
10.20mm Dia
Lens Style:
Round with Flat Top
Millicandela Rating:
800mcd
Wavelength - Peak:
515nm
Viewing Angle:
120°
Termination Style:
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)