Bivar Inc. PM5RCW12.0
Part No.:
PM5RCW12.0
Manufacturer:
Bivar Inc.
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
PM5RCW12.0.pdf
Description:
PNL MNT RED 20MA W/WIRE 12"
Shipping
PM5RCW12.0 Specifications
Manufacturer:
Bivar Inc.
Series:
PM5
Packaging:
Bag
Type:
LED
Lamp Color:
Red
Lens Color:
Colorless
Lens Transparency:
Clear
Ratings:
Vf (Typ), If (Max)
Voltage:
2.1V
Current:
20mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.25" (6.35mm)
Lens Size:
5mm, T-1 3/4
Lens Style:
Round with Domed Top
Millicandela Rating:
2mcd
Wavelength - Peak:
700nm
Viewing Angle:
35°
Termination Style:
Wire Leads - 12" (304.80mm)