Bivar Inc. PM5-PGDW12.0
Part No.:
PM5-PGDW12.0
Manufacturer:
Bivar Inc.
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
PM5-PGDW12.0.pdf
Description:
PNL MNT W/ WIRE 568NM 25MCD GRN
Shipping
PM5-PGDW12.0 Specifications
Manufacturer:
Bivar Inc.
Series:
PM5
Packaging:
Bag
Type:
LED
Lamp Color:
Green
Lens Color:
White
Lens Transparency:
Diffused
Ratings:
AC/DC
Voltage:
8V ~ 48V
Current:
20mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.39" (9.91mm)
Lens Size:
9.70mm Dia
Lens Style:
Round with Flat Top
Millicandela Rating:
30mcd
Wavelength - Peak:
568nm
Viewing Angle:
120°
Termination Style:
Wire Leads - 12" (304.80mm)