Bivar Inc. PM5BWTW12.0
Part No.:
PM5BWTW12.0
Manufacturer:
Bivar Inc.
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
PM5BWTW12.0.pdf
Description:
PNL MNT BLUE 20MA W/WIRE 12"
Shipping
PM5BWTW12.0 Specifications
Manufacturer:
Bivar Inc.
Series:
PM5
Packaging:
Bag
Type:
LED
Lamp Color:
Blue
Lens Color:
Blue
Lens Transparency:
Clear
Ratings:
Vf (Typ), If (Max)
Voltage:
4V
Current:
25mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.25" (6.35mm)
Lens Size:
5mm, T-1 3/4
Lens Style:
Round with Domed Top
Millicandela Rating:
30mcd
Wavelength - Peak:
430nm
Viewing Angle:
20°
Termination Style:
Wire Leads - 12" (304.80mm)