Bivar Inc. PM5-B5G3.4V
Part No.:
PM5-B5G3.4V
Datasheet:
PM5-B5G3.4V.pdf
Description:
PANEL MOUNT ASSEM 5MM GREEN
Shipping
PM5-B5G3.4V Specifications
Product Status:
Active
Lamp Color:
Green
Lens Color:
Green
Ratings:
Vf (Typ), If (Max)
Voltage:
3.4V
Current:
20mA
Panel Cutout Dimensions:
0.20" (5.08mm)
Lens Size:
5.10mm Dia
Millicandela Rating:
576mcd
Wavelength - Peak:
525nm
Termination Style:
Wire Leads - 5.9" (150.00mm)