Bivar Inc. PM5-B5B28V
Part No.:
PM5-B5B28V
Manufacturer:
Bivar Inc.
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
PM5-B5B28V.pdf
Description:
PANEL MOUNT ASSEMBLY BLUE, 5MM
Shipping
PM5-B5B28V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bivar Inc.
Series:
PM5
Packaging:
Bag
Product Status:
Obsolete
Type:
LED
Lamp Color:
Blue
Lens Color:
Blue
Lens Transparency:
Fresnel
Ratings:
DC
Voltage:
24V ~ 28V
Current:
20mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.20" (5.08mm)
Lens Size:
5.10mm Dia
Lens Style:
Round with Flat Top
Millicandela Rating:
128mcd
Wavelength - Peak:
470nm
Viewing Angle:
120°
Termination Style:
Wire Leads - 5.9" (150.00mm)