Bivar Inc. PM5-A7W28V
Part No.:
PM5-A7W28V
Manufacturer:
Bivar Inc.
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
PM5-A7W28V.pdf
Description:
PANEL MOUNT ASSEM 8.1MM WHITE
Shipping
PM5-A7W28V Specifications
Manufacturer:
Bivar Inc.
Series:
PM5
Packaging:
Bag
Type:
LED
Lamp Color:
White
Lens Color:
White
Lens Transparency:
Fresnel
Ratings:
AC/DC
Voltage:
12V ~ 28V
Current:
20mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.32" (8.13mm)
Lens Size:
7.00mm Dia
Lens Style:
Round with Flat Top
Millicandela Rating:
1200mcd
Wavelength - Peak:
Viewing Angle:
120°
Termination Style:
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)