Bivar Inc. PM5-A7R110AC
Part No.:
PM5-A7R110AC
Manufacturer:
Bivar Inc.
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
PM5-A7R110AC.pdf
Description:
PANEL MOUNT ASSEM 8.1MM RED
Shipping
PM5-A7R110AC Specifications
Manufacturer:
Bivar Inc.
Series:
PM5
Packaging:
Bag
Type:
LED
Lamp Color:
Red
Lens Color:
Red
Lens Transparency:
Fresnel
Ratings:
AC
Voltage:
110V
Current:
20mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.32" (8.13mm)
Lens Size:
7.00mm Dia
Lens Style:
Round with Flat Top
Millicandela Rating:
600mcd
Wavelength - Peak:
630nm
Viewing Angle:
120°
Termination Style:
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)