Bivar Inc. PM3YTW12.0
Part No.:
PM3YTW12.0
Datasheet:
PM3YTW12.0.pdf
Description:
PNL MNT YLW 20MA W/WIRE 12"
Shipping
PM3YTW12.0 Specifications
Series:
PM3
Lamp Color:
Yellow
Lens Color:
Yellow
Lens Transparency:
Clear
Ratings:
Vf (Typ), If (Max)
Voltage:
2V
Current:
30mA
Panel Cutout Dimensions:
0.16" (4.06mm)
Lens Size:
3mm, T-1
Millicandela Rating:
40mcd
Wavelength - Peak:
590nm
Viewing Angle:
30°
Termination Style:
Wire Leads - 12" (304.80mm)