Bivar Inc. PM3PGTW12.0
Part No.:
PM3PGTW12.0
Datasheet:
PM3PGTW12.0.pdf
Description:
PNL MNT GREEN 20MA W/WIRE 12"
Shipping
PM3PGTW12.0 Specifications
Lamp Color:
Green
Lens Color:
Green
Ratings:
Vf (Typ), If (Max)
Voltage:
2.2V
Current:
30mA
Panel Cutout Dimensions:
0.16" (4.06mm)
Lens Size:
3mm, T-1
Lens Style:
Round with Domed Top
Millicandela Rating:
10mcd
Wavelength - Peak:
555nm
Viewing Angle:
30°
Termination Style:
Wire Leads - 12" (304.80mm)