Bivar Inc. PM3-KRDW12.0
Part No.:
PM3-KRDW12.0
Datasheet:
PM3-KRDW12.0.pdf
Description:
PNL MNT RED 20MA W/WIRE: 12"
Shipping
PM3-KRDW12.0 Specifications
Series:
PM3
Lamp Color:
Red
Lens Color:
White
Lens Transparency:
Diffused
Voltage:
1.7V
Current:
20mA
Panel Cutout Dimensions:
0.19" (4.83mm)
Lens Size:
5.90mm Dia
Lens Style:
Round with Flat Top
Millicandela Rating:
40mcd
Wavelength - Peak:
645nm
Viewing Angle:
120°
Termination Style:
Wire Leads - 12" (304.80mm)