Bivar Inc. PM3GC5VW12-CBK
Part No.:
PM3GC5VW12-CBK
Datasheet:
PM3GC5VW12-CBK.pdf
Description:
IND PNL MT 3MM GRN WATER CLR 5V
Shipping
PM3GC5VW12-CBK Specifications
Lamp Color:
Green
Lens Color:
Colorless
Lens Transparency:
Clear
Voltage:
5V
Current:
20mA
Panel Cutout Dimensions:
0.16" (4.06mm)
Lens Size:
3mm, T-1
Lens Style:
Round with Domed Top
Millicandela Rating:
40mcd
Wavelength - Peak:
568nm
Viewing Angle:
30°
Termination Style:
Wire Leads - 12" (304.80mm)