Bivar Inc. PM3BWTW12.0
Part No.:
PM3BWTW12.0
Manufacturer:
Bivar Inc.
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
PM3BWTW12.0.pdf
Description:
PNL MNT BLUE 20MA W/WIRE 12"
Shipping
PM3BWTW12.0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bivar Inc.
Series:
PM3
Packaging:
Bag
Product Status:
Obsolete
Type:
LED
Lamp Color:
Blue
Lens Color:
Blue
Lens Transparency:
Clear
Ratings:
Vf (Typ), If (Max)
Voltage:
4V
Current:
25mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.16" (4.06mm)
Lens Size:
3mm, T-1
Lens Style:
Round with Domed Top
Millicandela Rating:
25mcd
Wavelength - Peak:
430nm
Viewing Angle:
30°
Termination Style:
Wire Leads - 12" (304.80mm)