FSP Technology Inc. PM150-14A
Part No.:
PM150-14A
Manufacturer:
FSP Technology Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
PM150-14A.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 101W
Shipping
PM150-14A Specifications
Manufacturer:
FSP Technology Inc.
Series:
PM150 (150W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
4.2 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
101W
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.29" H (101.6mm x 50.8mm x 32.8mm)