FSP Technology Inc. PM150-12A
Part No.:
PM150-12A
Manufacturer:
FSP Technology Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
PM150-12A.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Shipping
PM150-12A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
FSP Technology Inc.
Series:
PM150 (150W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
8.35 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
100W
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.29" H (101.6mm x 50.8mm x 32.8mm)