XP Power PLS6004002.5
Part No.:
PLS6004002.5
Manufacturer:
XP Power
Category:
Power Supplies (Test, Bench)
Package:
Datasheet:
PLS6004002.5.pdf
Description:
600W PROGRAMMABLE PSU
Shipping
PLS6004002.5 Specifications
Manufacturer:
XP Power
Series:
PLS600
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Rack Mount (AC to DC)
Voltage - Supply:
100 ~ 240VAC
Number of Outputs:
1
Voltage - Output:
400VDC
Current - Output:
2.5A
Display Type:
LED
Number of Characters:
16 (2)
Size / Dimension:
10.30" L x 8.82" W x 1.73" H (261.6mm x 224.0mm x 43.9mm)
Features:
GPIB, LAN Interface, Programmable, Regulated, Remote Control, USB Interface
Power (Watts):
600W