XP Power PLS60010010
Part No.:
PLS60010010
Manufacturer:
XP Power
Category:
Power Supplies (Test, Bench)
Package:
Datasheet:
PLS60010010.pdf
Description:
600W PROGRAMMABLE PSU
Shipping
PLS60010010 Specifications
Manufacturer:
XP Power
Series:
PLS600
Packaging:
Box
Type:
Rack Mount (AC to DC)
Voltage - Supply:
100 ~ 240VAC
Number of Outputs:
1
Voltage - Output:
100VDC
Current - Output:
10A
Display Type:
LED
Number of Characters:
16 (2)
Size / Dimension:
10.30" L x 8.82" W x 1.73" H (261.6mm x 224.0mm x 43.9mm)
Features:
GPIB, LAN Interface, Programmable, Regulated, Remote Control, USB Interface
Power (Watts):
600W