PIC GmbH PLS-031B-3PAI
Part No.:
PLS-031B-3PAI
Manufacturer:
PIC GmbH
Category:
Float, Level Sensors
Package:
Datasheet:
PLS-031B-3PAI.pdf
Description:
SENSOR LEVEL SWITCH
Shipping
PLS-031B-3PAI Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
PIC GmbH
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Package:
Liquid
ProdictStatis:
Switch
Type:
SPST-NC
Output Type:
1 A
Output Configuration:
Current:
1.22" (31mm)
Minimum Liquid Specific Gravity:
Panel Mount, M8 Thread
Switch Actuation Level:
Polyamide (PA)
Mounting Type:
-20°C ~ 80°C
Material - Housing & Prism:
200V