Bourns Inc. PLN060-ER20A12S
Part No.:
PLN060-ER20A12S
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Switching Converter, SMPS Transformers
Package:
Datasheet:
PLN060-ER20A12S.pdf
Description:
TRANSF PLANAR 60W 12V OUT
Shipping
PLN060-ER20A12S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PLN0xx-ER20
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
For DC/DC Converters
Applications:
Power Over Ethernet (PoE)
Intended Chipset:
Chipset Manufacturer:
Voltage - Primary:
36 ~ 72V
Voltage - Auxiliary:
12V @ 30mA
Voltage - Isolation:
1500Vrms
Inductance @ Frequency:
21µH @ 100kHz
Frequency:
200kHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.886" L x 0.827" W (22.50mm x 21.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)