MEAN WELL USA Inc. PLM-40-1750
Part No.:
PLM-40-1750
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
PLM-40-1750.pdf
Description:
LED DRVR CC AC/DC 12-23V 1.75A
Shipping
PLM-40-1750 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
PLM-40 (40W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
110VAC
Voltage - Input (Max):
295VAC
Voltage - Output:
12 ~ 23V
Current - Output (Max):
1.75A
Power (Watts):
40 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Features:
OTP, SCP
Ratings:
IP30
Operating Temperature:
-30°C ~ 40°C
Efficiency:
86%
Termination Style:
Terminal Block
Size / Dimension:
6.89" L x 1.65" W x 0.94" H (175.0mm x 42.0mm x 24.0mm)