Wakefield-Vette PLF-1-1-210X310-40
Part No.:
PLF-1-1-210X310-40
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
PLF-1-1-210X310-40.pdf
Description:
THERM PAD 1W/MK 210X310X1MM
Shipping
PLF-1-1-210X310-40 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
ulTIMiFlux™
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Usage:
Multi
Type:
Gap Filler Pad, Sheet
Shape:
Rectangular
Outline:
310.00mm x 210.00mm
Thickness:
0.0390" (0.991mm)
Material:
Silicone
Adhesive:
Tacky - Both Sides
Backing, Carrier:
Color:
White
Thermal Resistivity:
1.1°C/W
Thermal Conductivity:
1.0W/m-K