Thomas Research Products PLED75W-036-C2100-D
Part No.:
PLED75W-036-C2100-D
Manufacturer:
Thomas Research Products
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
PLED75W-036-C2100-D.pdf
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 12-36V 2.1A
Shipping
PLED75W-036-C2100-D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Thomas Research Products
Series:
PLED75W
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
12 ~ 36V
Current - Output (Max):
2.1A
Power (Watts):
75 W
Voltage - Isolation:
Dimming:
Analog
Features:
OCP, OVP, SCP
Ratings:
IP66, NEMA 6
Operating Temperature:
-30°C ~ 65°C
Efficiency:
89%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
5.00" L x 2.32" W x 1.47" H (140.2mm x 58.9mm x 37.3mm)