Thomas Research Products PLED150W-030-C4900-D3
Part No.:
PLED150W-030-C4900-D3
Manufacturer:
Thomas Research Products
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
PLED150W-030-C4900-D3.pdf
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 10-30V 4.9A
Shipping
PLED150W-030-C4900-D3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Thomas Research Products
Series:
PLED150W
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
10 ~ 30V
Current - Output (Max):
4.9A
Power (Watts):
150 W
Voltage - Isolation:
Dimming:
Analog
Features:
OCP, OVP, SCP
Ratings:
IP66, NEMA 6
Operating Temperature:
-30°C ~ 90°C
Efficiency:
88%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
7.60" L x 2.33" W x 1.47" H (193.0mm x 59.2mm x 37.3mm)