Powerland Technology, Inc. PLD500-EVDG03-27W
Part No.:
PLD500-EVDG03-27W
Manufacturer:
Powerland Technology, Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
PLD500-EVDG03-27W.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 24V 500W
Shipping
PLD500-EVDG03-27W Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Powerland Technology, Inc.
Series:
EVD (500W)
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
50V
Voltage - Input (Max):
130V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
27.5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
18.5A
Power (Watts):
509W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
93%
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.48" L x 2.99" W x 1.77" H (190.0mm x 76.0mm x 45.0mm)