TE Connectivity Laird PLC1586N
Part No.:
PLC1586N
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
PLC1586N.pdf
Description:
RF ANT 162MHZ YAGI N FEM BRK 64"
Shipping
PLC1586N Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Series:
PLC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
RF Family/Standard:
Frequency Group:
VHF (f < 300MHz)
Frequency (Center/Band):
162MHz
Frequency Range:
158MHz ~ 166MHz
Antenna Type:
Yagi, 6-Element
Number of Bands:
1
VSWR:
Return Loss:
Gain:
7.1dBi
Power - Max:
400 W
Features:
Termination:
N Type Female
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Bracket Mount
Height (Max):
64.016" (162.60cm)