Visual Communications Company - VCC PL16-R24-CR
Part No.:
PL16-R24-CR
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
PL16-R24-CR.pdf
Description:
16MM PILOT LIGHT AND LED REPLACE
Shipping
PL16-R24-CR Specifications
Manufacturer:
Series:
PL16
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
LED
Lamp Color:
Red
Lens Color:
Lens Transparency:
Ratings:
AC/DC
Voltage:
24V
Current:
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.63" (16.00mm)
Lens Size:
9.80mm Dia