Wakefield-Vette PL-1-5-1016-H
Part No.:
PL-1-5-1016-H
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
PL-1-5-1016-H.pdf
Description:
THERM PAD 101.6MMX101.6MM GOLD
Shipping
PL-1-5-1016-H Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
ulTIMiFlux™
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Usage:
Type:
Gap Filler Pad, Sheet
Shape:
Square
Outline:
101.60mm x 101.60mm
Thickness:
0.0390" (0.991mm)
Material:
Silicone Elastomer
Adhesive:
Tacky - One Side
Backing, Carrier:
Color:
Gold
Thermal Resistivity:
Thermal Conductivity:
5.0W/m-K