Mallory Sonalert Products Inc. PK-27A35EPQ
Part No.:
PK-27A35EPQ
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
PK-27A35EPQ.pdf
Description:
BUZZER PIEZO 12V 36.5MM PNL MNT
Shipping
PK-27A35EPQ Specifications
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Series:
PK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Indicator, Internally Driven
Input Type:
DC
Voltage - Rated:
12 V
Voltage Range:
3 ~ 24V
Frequency:
3.5kHz
Technology:
Piezo
Operating Mode:
Single Tone
Duration:
Sound Pressure Level (SPL):
95dB @ 12V, 30cm
Current - Supply:
15mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Approval Agency:
Ratings:
Ingress Protection:
Mounting Type:
Panel Mount
Termination:
Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.189" (4.80mm)
Size / Dimension:
1.437" Dia (36.50mm)