Nexperia USA Inc. PHPT61003NYX
Part No.:
PHPT61003NYX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
SC-100, SOT-669
Datasheet:
PHPT61003NYX.pdf
Description:
TRANS NPN 100V 3A LFPAK56 PWRSO8
Shipping
PHPT61003NYX Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
SC-100, SOT-669
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Transistor Type:
NPN
Current - Collector (Ic) (Max):
3 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
100 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
330mV @ 300mA, 3A
Current - Collector Cutoff (Max):
100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
80 @ 1A, 10V
Power - Max:
1.25 W
Frequency - Transition:
140MHz
Operating Temperature:
175°C (TJ)