RF Solutions PHC-M4-868
Part No.:
PHC-M4-868
Manufacturer:
RF Solutions
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
PHC-M4-868.pdf
Description:
868MHZ, 1/4 WAVE HELICAL, 43X13M
Shipping
PHC-M4-868 Specifications
Manufacturer:
RF Solutions
Series:
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
RF Family/Standard:
Frequency Group:
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Frequency (Center/Band):
868MHz
Frequency Range:
Antenna Type:
Helical
Number of Bands:
1
VSWR:
Return Loss:
Gain:
Power - Max:
Features:
Termination:
M4
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Screw Mount
Height (Max):
2.126" (54.00mm)