Master Appliance Co PH-1200A-00-K
Part No.:
PH-1200A-00-K
Manufacturer:
Master Appliance Co
Category:
Heat Guns, Torches, Accessories
Package:
Datasheet:
PH-1200A-00-K.pdf
Description:
PROHEAT A-SERIES VARITEMP HEAT G
Shipping
PH-1200A-00-K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Master Appliance Co
Series:
Proheat®
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Tool Type:
Heat Gun
Accessory Type:
Temperature Range:
122°F ~ 1004°F (50°C ~ 540°C)
Voltage:
120V
Current:
11 A
Power - Rated:
1300W
Includes:
Heat Gun, Nozzle
For Use With/Related Products:
Compatible Tools:
Features:
Approval Agency Marking:
cULus
Approved Countries:
Nozzle Opening:
Circular - 1.31" (33.27mm)