SCHURTER Inc. PFUF.010.2
Part No.:
PFUF.010.2
Manufacturer:
SCHURTER Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
1210 (3225 Metric), Concave
Datasheet:
PFUF.010.2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 30V 100MA 1210
Shipping
PFUF.010.2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SCHURTER Inc.
Package/Case:
1210 (3225 Metric), Concave
Series:
PFUF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
100 mA
Current - Trip (It):
300 mA
Current - Max:
10 A
Time to Trip:
600 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
800 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
15 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.127" L x 0.093" W (3.22mm x 2.35mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)