Bel Power Solutions PFS1200-12-054RD
Part No.:
PFS1200-12-054RD
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
PFS1200-12-054RD.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 1200W
Shipping
PFS1200-12-054RD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
PFS1200 (1200W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Front End
Voltage - Input (Min):
-40V
Voltage - Input (Max):
-72V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
100A
Power (Watts):
1200W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
94%
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C (With Derating)
Mounting Type:
Rack Mount
Size / Dimension:
9.28" L x 2.15" W x 1.57" H (235.7mm x 54.5mm x 40.0mm)