SCHURTER Inc. PFRX.185.3
Part No.:
PFRX.185.3
Manufacturer:
SCHURTER Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
PFRX.185.3.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 60V 1.85A RADIAL
Shipping
PFRX.185.3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SCHURTER Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PFRX
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Obsolete
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
60V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.85 A
Current - Trip (It):
3.7 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
12.6 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
80 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
190 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.701" Dia x 0.122" T (17.80mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
0.902" (22.90mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)