SCHURTER Inc. PFRT.018.250.U
Part No.:
PFRT.018.250.U
Manufacturer:
SCHURTER Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
PFRT.018.250.U.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 60V 180MA RADIAL
Shipping
PFRT.018.250.U Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SCHURTER Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PFRT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
60V (250V Int)
Current - Hold (Ih) (Max):
180 mA
Current - Trip (It):
Current - Max:
10 A
Time to Trip:
Resistance - Initial (Ri) (Min):
800 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
4 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-45°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)