SCHURTER Inc. PFRA.185.2
Part No.:
PFRA.185.2
Manufacturer:
SCHURTER Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
PFRA.185.2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 30V 1.85A RADIAL
Shipping
PFRA.185.2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SCHURTER Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PFRA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.85 A
Current - Trip (It):
3.7 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
8.7 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
110 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.472" Dia x 0.118" T (12.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.724" (18.40mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)