SCHURTER Inc. PFRA.135.2
Part No.:
PFRA.135.2
Manufacturer:
SCHURTER Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
PFRA.135.2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 30V 1.35A RADIAL
Shipping
PFRA.135.2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SCHURTER Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PFRA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.35 A
Current - Trip (It):
2.7 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
7.3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
65 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
170 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.350" Dia x 0.118" T (8.90mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.744" (18.90mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)