SCHURTER Inc. PFRA.1100
Part No.:
PFRA.1100
Manufacturer:
SCHURTER Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
PFRA.1100.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 16V 11A RADIAL
Shipping
PFRA.1100 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SCHURTER Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PFRA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
11 A
Current - Trip (It):
22 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
20 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
3 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
10 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.953" L x 0.118" W (24.20mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
1.295" (32.90mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.402" (10.20mm)