SCHURTER Inc. PFHT.160.2
Part No.:
PFHT.160.2
Manufacturer:
SCHURTER Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
2-SMD
Datasheet:
PFHT.160.2.pdf
Description:
PFHT PTC FUSE SMT 1.6 A
Shipping
PFHT.160.2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SCHURTER Inc.
Package/Case:
2-SMD
Series:
PFHT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.6 A
Current - Trip (It):
3.2 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
10 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
50 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
150 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.344" L x 0.264" W (8.75mm x 6.71mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)
Thickness (Max):
0.118" (3.00mm)