Bourns Inc. PF-FB1-150
Part No.:
PF-FB1-150
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
PF-FB1-150.pdf
Description:
FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 150A
Shipping
PF-FB1-150 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
POWrFuse™ PF-F
Package / Case:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
150A
Voltage Rating - AC:
800 VAC
Voltage Rating - DC:
800 VDC
Response Time:
Applications:
Semiconductors
Features:
Class:
aR
Approval Agency:
cURus
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
100kA AC, 50kA DC
Size / Dimension:
0.949" Dia x 2.717" L (24.10mm x 69.00mm)