Bel Power Solutions PFF3000-12-069RD
Part No.:
PFF3000-12-069RD
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
PFF3000-12-069RD.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12.5V 3050W
Shipping
PFF3000-12-069RD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
PFF3000 (3000W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Front End
Voltage - Input (Min):
40V
Voltage - Input (Max):
72V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
12.5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
244A
Power (Watts):
3050W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
94%
Operating Temperature:
0°C ~ 45°C
Mounting Type:
Rack Mount
Size / Dimension:
24.67" L x 2.72" W x 1.66" H (626.5mm x 69.0mm x 42.0mm)