Ohmite PFE5KR100
Part No.:
PFE5KR100
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
PFE5KR100.pdf
Description:
RES CHAS MNT 0.1 OHM 10% 1000W
Shipping
PFE5KR100 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Powr-Rib®PFE
Package/Case:
Radial, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
100 mOhms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
1000W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 350°C