TDK-Lambda PFE500SA-28/T
Part No.:
PFE500SA-28/T
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
AC DC Converters
Package:
11-DIP Module, Full Brick
Datasheet:
PFE500SA-28/T.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 28V 504W
Shipping
PFE500SA-28/T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
PFE500SA (500W)
Package/Case:
11-DIP Module, Full Brick
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:
28V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
18A
Power (Watts):
504 W
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, Universal Input
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:
89%
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)