TDK-Lambda PFE1000FA-28
Part No.:
PFE1000FA-28
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
AC DC Converters
Package:
21-DIP Module
Datasheet:
PFE1000FA-28.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 28V 1008W
Shipping
PFE1000FA-28 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
PFE1000FA (1000W)
Package/Case:
21-DIP Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:
28V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
36A
Power (Watts):
1008 W
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, Universal Input
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:
89%
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
6.30" L x 3.94" W x 0.53" H (160.0mm x 100.0mm x 13.4mm)