SCHURTER Inc. PFDF.050.2
Part No.:
PFDF.050.2
Manufacturer:
SCHURTER Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
2018 (5045 Metric)
Datasheet:
PFDF.050.2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 60V 550MA 2018
Shipping
PFDF.050.2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SCHURTER Inc.
Package/Case:
2018 (5045 Metric)
Series:
PFDF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
60V
Current - Hold (Ih) (Max):
550 mA
Current - Trip (It):
1.2 A
Current - Max:
10 A
Time to Trip:
3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
200 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
1 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.200" L x 0.180" W (5.08mm x 4.58mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.043" (1.09mm)