Premo S.L. PFCA500-8H
Part No.:
PFCA500-8H
Manufacturer:
Premo S.L.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Horizontal, 2 PC Pin
Datasheet:
PFCA500-8H.pdf
Description:
PFC CHOKE 500 UH / 8ARMS / 15APK
Shipping
PFCA500-8H Specifications
Manufacturer:
Premo S.L.
Series:
Package/Case:
Horizontal, 2 PC Pin
Packaging:
Tray
Type:
Toroidal
Material - Core:
Inductance:
500 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
8 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
60mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 140°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
1.614" Dia (41.00mm)
Height - Seated (Max):
1.402" (35.60mm)