ITG Electronics, Inc. PFC167193B-821K
Part No.:
PFC167193B-821K
Manufacturer:
ITG Electronics, Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Vertical, 4 PC Pin
Datasheet:
PFC167193B-821K.pdf
Description:
PFC CHOKE 820.0UH 10.5A 170.0 M
Shipping
PFC167193B-821K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ITG Electronics, Inc.
Series:
PFC167193B
Package/Case:
Vertical, 4 PC Pin
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
820 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.9 A
Current - Saturation (Isat):
5.4A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
170mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.634" L x 0.768" W (41.50mm x 19.50mm)
Height - Seated (Max):
1.909" (48.50mm)