Riedon products by Bourns PF2472-20RF1
Part No.:
PF2472-20RF1
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-247-2
Datasheet:
PF2472-20RF1.pdf
Description:
RES 20 OHM 1% 100W TO247
Shipping
PF2472-20RF1 Specifications
Series:
PF2470
Resistance:
20 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
100W
Composition:
Thin Film
Features:
Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
TO-247
Size / Dimension:
0.630" L x 0.189" W (16.00mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):
0.787" (20.00mm)